Co jest lepsze dla krów mlecznych, słoma czy mata legowiskowa?

Gospodarstwo naszego klienta jest jednym z największych gospodarstw w okolicy, o wielkości stada 1000 krów mlecznych i 900 sztuk młodego bydła. Oprócz produkcji mleka gospodarstwo zajmuje się również produkcją mięsa wołowego. Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi 236 ha, z czego 114 ha stanowią pola uprawne, a 129 ha łąki i pastwiska.

Gospodarstwo posiada dwa budynki przeznaczone do utrzymania krów. W każdym budynku znajduje się miejsce do odpoczynku, dojarnia, magazyn paszy oraz kilka zamykanych pomieszczeń do przechowywania produktów żywnościowych (kiszonka z kukurydzy, siano itp.).

Niektóre krowy mleczne trzymane są w oborze z 28 stanowiskami, inne w budynku z 16 stanowiskami. W jednej z obór (w jej nowszej części) stanowiska wyłożone są matami dla krów gumowymi, a odchody trafiają do kanałów gnojowych wyłożonych rusztami. W starszej części obory ustawione są w dwóch rzędach.
Jeden rząd wyścielony jest słomą, a obornik usuwany jest za pomocą zgarniacza hydraulicznego, w drugim rzędzie stosuje się maty legowiskowe dla krów.

Jednym z fundamentów zdrowia stada jest wygodne stanowisko np. ściółka, a powierzchnia ściółki ma bezpośredni wpływ na zdrowie nóg i choroby wymion krowy.

Na przykład, kiedy krowa kładzie się, aby odpocząć, pozwala racicom wyschnąć, co prowadzi do ich zdrowia i dłuższej żywotności. Kiedy jednak krowa zmuszona jest do zbyt długiego stania, powoduje to dodatkowe obciążenie nóg i zmiękczenie rogu racicowego, co może prowadzić do kontuzji lub choroby.

To samo dotyczy wymion: kiedy krowa odpoczywa, zwiększa się przepływ krwi przez wymię, co skutkuje większą produkcją mleka.

Zdrowe krowy spędzają około 12-14 godzin dziennie leżąc na legowisku. W tym czasie odpoczywają i trawią pokarm.

Długość czasu spędzonego w pozycji leżącej wpływa na procesy zachodzące w organizmie krowy związane z produkcją mleka. W pozycji leżącej krew lepiej dopływa do wymienia niż w pozycji stojącej, co wydłuża czas odpoczynku i przeżuwania. Wpływa to korzystnie na procesy związane z wydzielaniem mleka.

Stres może być problemem dla krów, gdy nie mogą się one położyć. Badania wykazują, że skrócenie czasu leżenia prowadzi do przeciążenia kończyn, szczególnie tylnych, które są dodatkowo obciążane przez wymię. Powoduje to częstsze występowanie krwiaków w bocznej ścianie racicy. Zauważono również, że brak leżenia prowadzi do przewlekłych stanów stresowych u zwierząt. Co ciekawe, wiele krów po kilku godzinach bez leżenia i jednoczesnego dostępu do paszy wykazuje tendencję do pierwszego odpoczynku w pozycji leżącej przed zaspokojeniem głodu.

Krowy preferują bardziej miękkie powierzchnie w swoich legowiskach, dlatego jednym ze sposobów zachęcenia ich do leżenia jest przykrycie legowiska większą ilością ściółki, czy to ułożonej na betonie, czy na matach dla krów.

Krowy leżą do 4 godzin dłużej w ciągu dnia na stanowiskach komfortowych.

Jest wiele powodów, dla których hodowcy w oborach wolnostanowiskowych powinni zapewnić swoim krowom stanowiska - niektóre z nich mogą Was zaskoczyć.

Po pierwsze, jeśli każda krowa nie ma swojego stanowiska, nie może się położyć. Jest to nie tylko fizyczny dyskomfort dla krowy, ale również psychiczny. Jeśli krowy nie mogą odpoczywać w pozycji leżącej, ryzykują wystąpieniem mastitis lub innych chorób - a to jest bardziej stresujące dla hodowcy!

Ale nawet jeśli krowy mają wygrodzenia, ważne jest, aby były one wygodne i łatwe w obsłudze. Wielkość wygrodzenia ma znaczenie, podobnie jak grubość warstwy ściółki, jej głębokość, wilgotność i czystość. Krowy lubią ciepłe, przytulne miejsca, w których mogą odpocząć i nabrać sił przed ponownym wyjściem na pastwisko. Im lepiej będą się czuły w oborze, tym będą szczęśliwsze! A szczęśliwe krowy częściej się kładą.

Rolnicy, którzy chcą utrzymać swoje krowy w dobrej kondycji, muszą również pomyśleć o tym, jak ich wygrodzenia będą się zachowywać w dłuższym okresie czasu. Miękki materac - mata dla krów legowiskowa chroni stawy kolanowe krów przed otarciami i urazami, co oznacza mniej złamanych kości i nadwyrężonych mięśni - a w rezultacie mniej pieniędzy wydanych na rachunki u weterynarza!

Przy wyborze materiału ściółkowego należy wziąć pod uwagę rasę i cel produkcyjny bydła. Krowy mleczne utrzymywane są na miękkiej ściółce, natomiast zwierzęta hodowane na wołowinę na ściółce twardszej. Wybór materiału ściółkowego zależy również od rodzaju obory. W celu ułatwienia czyszczenia, w przypadku obór z podłogą rusztową, zaleca się stosowanie ściółki twardej. Ponadto, w tego typu gospodarstwach bardziej odpowiednie jest stosowanie piasku jako materiału ściółkowego.

Do najczęściej stosowanych materiałów organicznych należą: słoma, wióry, trociny i separat. Materiały organiczne mają pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt poprzez utrzymywanie optymalnych warunków wilgotnościowych pod ciałem oraz zapobieganie urazom racic spowodowanym poślizgiem. Do materiałów nieorganicznych zaliczamy piasek i materace gumowe. Ich wybór zależy głównie od możliwości technicznych gospodarstwa - w tym sposobu usuwania i magazynowania odchodów, a także dostępności danego materiału.

Piasek na legowisku

Piasek, materiał o niższej zawartości flory bakteryjnej w porównaniu z podłożami organicznymi, ogranicza rozprzestrzenianie się chorób wymion. Sprzyja on również mniejszemu obciążeniu stawów skokowych i dopasowuje się do kształtu zwierząt, zapewniając im komfort podczas leżenia.

Badania wykazały, że w temperaturze otoczenia 30°C, powierzchnie piaskowe są o 2°C chłodniejsze. Jest to pozytywna cecha piasku w okresie letnim, ponieważ powoduje on ochładzanie się krów leżących w wysokich temperaturach.

Piasek jest jednak drogim materiałem, a ściółka wymaga dużego nakładu pracy. Przy stosowaniu piasku należy również dostosować sprzęt do usuwania obornika. Resztki piasku mogą uszkodzić skórę wymion i spowodować szybsze zużycie urządzeń udojowych.

Separat na legowisko dla krów

Niektórzy producenci zwierząt gospodarskich w [kraj] stosują oddzielną ściółkę, która jest stałą frakcją gnojowicy odzyskiwaną za pomocą separatora. Jest to korzystne z kilku powodów. Pierwszym z nich jest zawartość wilgoci wynosząca 40%, którą można wykorzystać na ściółkę. Może być również mieszana z wapnem w celu zmniejszenia jej wilgotności i liczby mikroorganizmów lub kompostowana przez 2-3 miesiące, a następnie używana jako podściółka lub nawóz.

Główną wadą tego systemu jest wysoki koszt zakupu separatora i budowy instalacji. Jeśli nie jest to możliwe, istnieją inne metody, które okazały się skuteczne w redukcji komórek somatycznych w mleku lub zapaleniu wymion po użyciu ich jako ściółki, takie jak użycie kostek siana jako alternatywy dla bel słomy, ponieważ są one łatwiejsze w obsłudze i wymagają mniej miejsca do przechowywania, co czyni je tańszymi niż tradycyjne słomki, ale nadal zapewniają odpowiednią ochronę przed cząsteczkami kurzu, oferując jednocześnie większy komfort podczas leżenia ze względu na ich bardziej miękką teksturę, co czyni je idealnymi, jeśli szukasz czegoś, co utrzyma krowy w cieple podczas zimnych warunków pogodowych, takich jak te występujące w Islandii w miesiącach zimowych (od października do marca).

Nie zaobserwowano również wzrostu liczby komórek somatycznych w mleku ani zapalenia wymienia po zastosowaniu tej metody, więc zalecamy wypróbowanie różnych rodzajów, zanim zdecydujemy, co działa.

Trociny jako legowisko

Trociny, wióry i inne produkty drzewne są od wielu lat stosowane jako podściółka dla krów. Powinny być one przesiane, odpylone i poddane obróbce cieplnej przed użyciem na legowisku. Materiał ten, o wilgotności ok. 12%, ma dobre właściwości izolacyjne, wysoką absorpcję wilgoci, a także może zmniejszyć zapach amoniaku i pozostawić pomieszczenie pachnące świeżością.

Wybierając trociny na pościel, zwróć uwagę na to, z jakiego gatunku drzewa pochodzą. Odpady z drzew twardych, takich jak dąb, zawierają ostre drzazgi, które mogą zranić krowy. Odpowiednim materiałem jest drewno miękkie, sosna, świerk lub lipa.

Wadą trocin jest problem z ich przechowywaniem. Obornik zawierający trociny zakwasza glebę i dopiero po przekompostowaniu może być wykorzystany jako wartościowy nawóz.

Jakość ściółki zależy nie tylko od zastosowanego podłoża. Legowisko nigdy nie będzie suche i higieniczne, jeśli system wentylacyjny obory jest niesprawny. Nieusuwany nadmiar wilgoci osadza się na materacach i wnika w ściółkę, stając się idealną pożywką dla bakterii.

Zbyt mokry materac może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ich potomstwa, a także powodować problemy z produkcją mleka.

Maty dla krów legowisk owe to najlepszy wybór

Jeśli posiadasz gospodarstwo z krowami, chcesz, aby Twoje zwierzęta czuły się tak komfortowo, jak to tylko możliwe. Najlepszym sposobem, aby im pomóc jest zapewnienie im ściółki i mat dla krów.

Wiele osób uważa, że używanie słomy lub innych naturalnych materiałów jest najlepszą opcją dla zapewnienia krowom komfortu. Jednak na rynku dostępne są bardziej efektywne opcje, w tym gumowe maty dla krów.

Zaletą gumy jest to, że jest ona bardzo trwała i odporna na ścieranie oraz uszkodzenia spowodowane obornikiem. Oznacza to, że mogą one służyć przez długi czas, co zmniejsza koszty ich wymiany. Są również łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji, co pomaga w utrzymaniu higieny w oborze. Grubość maty dla krów zapewnia również dodatkową amortyzację dla racic zwierzęcia, co pomaga zapobiegać bólowi i stresowi podczas chodzenia lub leżenia.

Niektóre rodzaje gumowych mat dla krów mają specjalną konstrukcję, która zapewnia dodatkową amortyzację dla racic zwierzęcia. Pomaga to zapobiegać bólowi i stresowi podczas chodzenia lub kładzenia się na twardych powierzchniach, takich jak betonowe podłogi lub nawet naturalne obszary trawiaste.

Powiązane produkty

Mata legowiskowa dla krów...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
Cena 388,80 zł

Mata legowiskowa dla krów...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
Cena 349,92 zł

Mata legowiskowa dla krów...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
Cena 369,36 zł

Mata legowiskowa dla krów...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
Cena 475,20 zł


Mata legowiskowa dla krów...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 641,52 zł

Mata legowiskowa dla krów...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
Cena 299,00 zł

Mata na ruszta podłogi dla...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 237,60 zł

Komentarze ()

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj lub REsetuj hasło

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć