Jak chronić bruk przed zniszczeniem? Płyty drogowe to rozwiązanie

Jeśli chodzi o ochronę zagrożonych chodników, dostępnych jest wiele rozwiązań. Jednak jednym z najlepszych są płyty drogowe z tworzywa sztucznego.

Płyty drogowe z tworzywa sztucznego mają wszechstronne zastosowanie - nie są tylko tymczasowym utwardzeniem podłoża przy wjeździe na plac budowy. Sprawdzają się również jako ochrona wrażliwych chodników.

Mnogość zastosowań to jedna z wielu zalet plastikowych płyt drogowych. Stare miasta większości miast w Polsce, oprócz zabytkowej zwartej zabudowy, charakteryzują się zabytkowym brukiem. Wielokrotnie jednak prowadzone są prace modernizacyjne, podczas których do ścisłego centrum musi wjechać ciężki sprzęt budowlany. Taka sytuacja miała miejsce podczas przebudowy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Poszukiwano wówczas ekonomicznego rozwiązania, które zapewniłoby właściwą ochronę chodnika.

Płyty drogowe model 200 sprawdziły się doskonale. Dzięki niewielkiej wadze - tylko 37 kg - są łatwe do

Zabytkowy bruk jest ważną częścią kultury każdego miasta, ale może być również logistycznym koszmarem dla firm budowlanych. Podczas pracy w centrum miasta często mamy do czynienia z wąskimi uliczkami i ograniczoną przestrzenią, co utrudnia przemieszczanie się ciężkiego sprzętu po tym terenie.

W Kielcach, w Polsce, budynek Teatru był wyzwaniem dla firmy budowlanej odpowiedzialnej za jego rewitalizację. Ponad 3500 metrów sześciennych gruzu musiało zostać przewiezione przez wąskie, zabytkowe ulice - zadanie to wymagało specjalnego zabezpieczenia zarówno dla pojazdów, jak i pieszych.

Firma wybrała płyty drogowe wykonane z przetworzonego plastiku o grubości 2 cm. Wytrzymałość tych płyt jest równoważna 50 tonom na metr kwadratowy na suchym podłożu. Specjalnie zaprojektowane zakładki jeszcze bardziej minimalizują poślizg, redukując błoto spod kół i pomagając zapewnić bezpieczny przejazd wszystkim pojazdom.

Ochrona zabytkowego bruku przed zniszczeniem to skomplikowany proces. Aby osiągnąć ten cel, należy wykonać kilka kroków:

Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni materiał na bruk. W Kielcach zastosowano ponad 400 szt. płyt drgowych 200.

Jest to doskonała alternatywa dla betonowych, aluminiowych czy drewnianych płyt drogowych.

Podczas użytkowania płyt niezwykle ważne jest przestrzeganie ograniczenia prędkości - 10 km/h. Pozwoli to zapobiec powstawaniu uszkodzeń i przedłuży żywotność deptaka.

Drugim krokiem jest jego prawidłowy montaż. Najpierw należy rozłożyć wszystkie deski tak, aby były równo rozłożone i nie było między nimi przerw. Zapewni to, że są one bezpieczne i zapobiec pęknięć od formowania w czasie, które mogą prowadzić do innych problemów później w dół drogi, jak problemy drenażowe lub nawet gorsze rzeczy, takie jak wzrost pleśni!

Płyty zostały ułożone dwustronnie: niższe zakładki zostały zaprojektowane dla ruchu pieszego, natomiast wyższe dla ruchu kołowego.
W Kielcach, ze względu na przewagę ruchu samochodowego w tym rejonie miasta, zdecydowano, że płyty drogowe będą układane z wyższymi wypustkami.

Powiązane produkty

Komentarze ()

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj lub REsetuj hasło