Maty dezynfekcyjne rodzaje i ich zastosowanie

Maty dezynfekcyjne rozkłada się na wejściach, wyjściach oraz na wjazdach i wyjazdach z gospodarstwa rolnego. 

Maty dezynfekcyjne dzieli się na maty dezynfekcyjne przejściowe i maty dezynfekcyjne przejazdowe.

Maty dezynfekcyjne przejazdowe są przeznaczone do dezynfekcji kół pojazdów, które wjeżdżają na teren gospodarstwa bądź też je opuszczają.

Maty dezynfekcyjne przejściowe są przeznaczone do dezynfekcji obuwia osób, które wchodzą na teren gospodarstwa bądź też je opuszczają.
Mate dezynfekcyjne przejściowe i przejazdowe pod względem budowy oraz grubości nie różnią się między sobą. Różnica polega jednak na ich długości oraz szerokości. 

Maty dezynfekcyjne przejazdowe, jak można się domyśleć, są znacznie większe od mat dezynfekcyjnych przejściowych. Jak wiadomo, maty przejazdowe muszą być na tyle długie, żeby koła przejeżdżających po nich pojazdów zrobiły chociaż jeden pełny obrót podczas przejeżdżania przez matę.

Maty przejściowe są zwykle mniejsze, gdyż wystarczy jeśli zmieszczą się na nich buty. Najlepiej, jednak jeśli będą one na tyle duże, aby nie można ich było ominąć bądź też przeskoczyć podczas przechodzenia.
Warto dodać, że w niektórych rejonach służby weterynaryjne dokładnie określiły minimalne wymiary mat dezynfekcyjnych.
Trzeba podkreślić, że maty dezynfekcyjne przejazdowe skutecznie chronią gospodarstwo przed wirusem ASF.

W związku z wysoką skutecznością mat dezynfekcyjnych przejazdowych w powstrzymywaniu afrykańskiego pomoru świń w maty te powinna się zaopatrzyć każda chlewnia.
Przy zakupie warto jednak pamiętać, że rozmiary mat dezynfekcyjnych muszą odpowiadać rozmiarom kół pojazdów, które będą przez nie przejeżdżać. 
Koniecznie trzeba zapamiętać, że maty te powinny być na tyle długie, żeby koła przejeżdżających po nich pojazdów mogły wykonać chociaż jeden pełny obrót podczas przejeżdżania przez nie.

Wirus ASF może przenosić się również na odzieży i obuwiu pracowników fermy trzody chlewnej. Rozwiązaniem będzie zastosowanie mat dezynfekcyjnych do dezynfekcji butów.
Maty dezynfekcyjne do dezynfekcji butów znane są również jako maty dezynfekcyjne przejściowe, maty dezynfekcyjne wejściowe bądź też maty dezynfekcyjne wyjściowe.

Maty dezynfekcyjne do butów pod względem budowy nie różnią się od mat dezynfekcyjnych przejazdowych. Są jednak od nich znacząco mniejsze.
Zazwyczaj mają wymiary 60 na 60 centymetrów, choć występują też w większych rozmiarach.
Często są one dostosowane do rozmiarów drzwi przed którymi są one umieszczane – właśnie przez to zmniejsza się prawdopodobieństwo ominięcia maty wchodzenia do pomieszczenia. Na niektórych obszarach zalecane wielkości mat dezynfekcyjnych przejściowych zostały określone przez powiatowych lekarzy weterynarii działających na danym terenie.

Ze względu na częstą zmianę przepisów przed zakupem maty warto zorientować się, czy na danym terenie obowiązują jakieś zalecenia dotyczące wielkości mat.
Za równo maty dezynfekcyjne przejazdowe jak maty dezynfekcyjne przejściowe powinny znajdować się na wyposażeniu każdej chlewni.

 

Powiązane produkty

Mata dezynfekcyjna Sani...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 116,62 PLN

Przeznaczona mata dezynfekcyjna do czyszczenia butów, polecana przy wejściach na wszelkie obszary przetwórstwa żywności.

Komentarze ()

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj lub REsetuj hasło