Maty wejściowe

Maty wejściowe są odpowienikiem do często spotykanego określenia wycieraczek do butów.

Istotną różnicą jest jednak to, że maty wejściowe są dużo bardziej wydajne i większe. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed nieporządkiem w dużych obiektach.

Maty możemy bez trudno spotkać przed sklepami, instytucjami, fabrykami, hotelami czy też biurami.

Trzeba podkreślić fakt, że maty są w stanie zatrzymać istotną część zanieczyszczeń, oszczędzając przez to pracy sprzątaczom. Warto dodać, że maty wejściowe stanowią jedną z najważniejszych wizytówek budynku. Jest to bowiem pierwsza rzecz, którą widzi osoba odwiedzająca dany budynek – ważne jest więc, aby została ona dobrze dobrana oraz sprawiała dobre pierwsze wrażenie.

Na rynku dostępne są obecnie maty wejściowe w dziesiątkach wariantów kolorystycznych, występują też modele spersonalizowane (z napisami).
Dobrym pomysłem jest napis z nazwą firmy na macie bądź też serdeczne powitanie – właśnie takie rozwiązanie sprawi, że osoby przekraczające próg naszego budynku nie przejdą obok maty wejściowej obojętnie. Oprócz kwestii wizerunkowej, warto wybrać przyciągającą wzrok wycieraczkę gdyż ma to również znaczenie praktyczne – zaciekawieni odwiedzający z pewnością chętniej z niej skorzystają, a to pozwoli z kolei na obniżenie kosztów sprzątania wewnątrz budynku.

Maty sprawdzają się wszędzie tam, gdzie podłogi narażone są na zabrudzenie. Brud, piasek oraz woda, które są zazwyczaj wnoszone na butach są w tym przypadku zatrzymywane wewnątrz maty dzięki specjalnym, zawulkanizowanym włóknom nylonowym.

Spód takiej wycieraczki do butów został wykonany jest ze specjalnej gumy – antypoślizgowej oraz odpornej na odkształcenia.
Czasami trudno jest stwierdzić, czy mata wejściowa jest brudna i nadaje się już do czyszczenia.
Związane jest to z jej właściwościami – pewne modeli mają zdolność wchłonięcia nawet czterech litrów płynów na metr kwadratowy.

Jeśli chcemy, mamy możliwość spróbowania wyczyszczenia maty samodzielnie - lecz nie liczmy na dobre rezultaty.
Na rynku dostępne są firmy, które prócz sprzedaży mat wejściowych oferują także regularne ich serwisowanie.

Nie musimy się jednak obawiać, że nasza serwisowania nasz budynek zostanie bez maty.
Serwis odbywa się na innej zasadzie – dostajemy czystą matę wejściową, a zabrudzona trafia do specjalistycznej pralni. Pamiętajmy, że dobra mata wejściowa powinna być przede wszystkim chłonna. Niektóre modele zatrzymują nawet do 85% zanieczyszczeń przed dotarciem do wnętrza budynku.

Należy również zwrócić uwagę na przyczepność maty do podłoża – jeżeli nie będzie ona wystarczająca, wycieraczka stanie się niebezpieczna.

Ważnym parametrem jest również antypoślizgowość maty, która z pewnością zmniejszy ryzyko wypadku z jej udziałem. Co ciekawe, jako wycieraczki stosowane są także tak zwane maty ażurowe, charakteryzujące się wyjątkową trwałością oraz odpornością na ścieranie i zmiany temperatury.

Natomiast maty gumowe z pewnością sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych – dodatkowo posiadają one antybakteryjną substancję, która zapobiega rozwojowi nieprzyjemnych zapachów i rozwojowi bakterii i grzybów na macie bądź też specjalny poduszkowy profil przeciwdziałający zmęczeniu nóg, stóp oraz pleców. Z kolei na baseny, jachty, statki czy też place zabaw często wybierane są tak zwane maty spaghetti.
Warto dodać, że ocynkowane kraty pomostowe także można użyć jako wycieraczek, lecz ze względu na  wytrzymałość, trwałość oraz  zdolność do przenoszenia dużych obciążeń są zwykle wykorzystywane przy tworzeniu ciągów komunikacyjnych w zbiornikach i rurociągach,  jako chodniki na mostach oraz kładkach, służą  do zabezpieczania kanałów i wszelkiego rodzaju włazów.

Dodatkowo, w miejscach podatnych na wiele zabrudzeń należy rozważyć montaż stopni schodowych, które zostały skonstruowane w taki sam sposób co ocynkowana krata. Poprzez to, na schodach nie gromadzą się zanieczyszczenia, przez co zwiększa się estetyka oraz bezpieczeństwo użytkowników tego typu stopni.

 

 

 

Powiązane produkty

Komentarze ()

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj lub REsetuj hasło
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć