- today
- perm_identity Supermaty.pl
- label Maty
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 13751 odwiedzin
Zrozumienie zasad ergonomii stojącego stanowiska pracy - - ergonomiczne błędy związane z pracą siedzącą i stojącą
Kiedy siedzenie staje się nowym nałogiem palenia, stanie w pracy staje się głównym problemem. Koszty związane z siedzącym trybem pracy dla zdrowia i samopoczucia pracowników są dobrze udokumentowane. Jednak nauka o pozycji stojącej i zagadnienia związane z ergonomią w miejscu pracy są dla wielu osób niezbyt zrozumiałe. W tym artykule zajmiemy się tymi zagadnieniami.
Najczęstsze negatywne skutki związane z pozycją stojącą to dyskomfort pleców, zmęczenie nóg, ból stóp i inne formy dyskomfortu związane z wstawaniem z pozycji siedzącej. Choć problemy te mogą wydawać się poważne, można ich łatwo uniknąć, tworząc ergonomiczne stanowiska pracy stojącej, które promują prawidłową postawę i zapewniają wystarczające okresy odpoczynku pomiędzy kolejnymi czynnościami.
Ukryte koszty całodziennego stania
Stojąc, wywieramy zwiększony nacisk na ścianki żył, a gdy dodatkowo stoimy w pozycji statycznej, np. przy stojącym stanowisku pracy, intensywność ta wzrasta jeszcze bardziej. Stanie wpływa na nasz układ krążenia (szczególnie żylny), który odpowiada za transport krwi w naczyniach całego ciała.
Pomyśl o sercu jako o centralnej pompie w układzie krążenia. Z każdym uderzeniem serce pompuje krew przez naczynia, które przenoszą tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek i komórek ciała. Krew natlenowana opuszcza lewą stronę serca. Tętnice odprowadzają krew od serca do komórek ciała, a przez żyły krew wraca do serca.
Z każdym krokiem, który wykonujemy podczas chodzenia lub podczas mikroruchów na ergonomicznej macie roboczej, mięśnie naszych stóp i łydek kurczą się, co wbrew grawitacji przepycha krew przez układ żylny do góry i z powrotem do prawej komory serca.
Problemy z pracą na stojąco i jak je obejść
W miejscu pracy, w którym dominuje praca stojąca, może pojawić się kilka specyficznych problemów. Po pierwsze, zmęczenie może powodować problemy ze stawami, zwłaszcza w kostkach i kolanach. Istnieje tendencja do przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą, co zwiększa uwalnianie energii mięśniowej, a to z kolei może prowadzić do pogłębienia zmęczenia.
Regularne przebywanie w pozycjach statycznych może powoli zmniejszać elastyczność mięśni, żył i tkanek. To zwyrodnieniowe uszkodzenie może prowadzić do chorób reumatycznych. Ważne jest, aby zapobiegać tym objawom zmęczenia na stojących stanowiskach pracy za pomocą odpowiednich środków ergonomicznych.
Badania naukowe nad ciśnieniem żylnym w grupie pracowników wykazały, że wynosiło ono 56 mm w pozycji siedzącej i 87 mm w stojącej. Ciśnienie spadało do 21 mm po zrobieniu 10 kroków, co prowadzi do wniosku, że chodzenie przez 2-4 minuty dziennie po każdych 15 minutach stania było bardziej komfortowe niż stanie bez chodzenia (Źródło: Konz S, Johnson S, Work Design 1-629,2000).
Ergonomiczne wskazówki, jak ulepszyć stanowisko pracy stojącej
Stosowanie mat ergonomicznych przeciwzmęczeniowych jest jednym z najskuteczniejszych środków ergonomicznych dla stanowisk pracy stojącej. Stanie na ergonomicznych matach stanowiskowych zachęca stojącą na nich osobę do wykonywania minimalnych ruchów, co prowadzi do aktywacji pompy żylnej w kończynach dolnych i tym samym przeciwdziała negatywnym skutkom długotrwałego stania.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym bezpłatnym e-booku, w którym szczegółowo wyjaśniamy zagrożenia związane z długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej oraz przedstawiamy wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.