Praca stojąca i siedząca - problemy związane z długim staniem i siedzeniem.

Temat ten, pozostaje bardzo szeroko omawiany ze względu na istotny wpływ pozycji, w jakiej pracujemy na ogólny stan zdrowia i samopoczucia każdego dnia. Wydajność poszczególnych pracowników i jakość wykonywania wyznaczonym im zadań zależy od ich stanu zdrowia i samopoczucia. 

W związku z czym tak ważnym aspektem - pozostaje zminimalizowanie wystąpienia problemów związanych z długotrwałym staniem i siedzeniem na co dzień.

Niebezpieczeństwa wynikające z długiego stania.

W pierwszej kolejności przybliżymy niebezpieczeństwa wynikające z długotrwałego stania. Podczas stania angażujemy swój układ krążenia do niecodziennej pracy. 
Głównie część znana pod nazwą pompy żylnej jest w tym momencie wystawiana na próbę. 
Jego zadaniem pozostaje przede wszystkim regulowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych całego ciała. Stojąc, zwiększamy kilkakrotnie nacisk na ściany naczyń żylnych, co z pewnością nie pozostanie obojętne w stosunku do stanu naszego zdrowia. 
Mięśnie łydki zaangażowane w postawę są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania pompy żylnej. Ponadto, w ludzkiej stopie znajduje się rozbudowana sieć naczyń krwionośnych o niewielkich rozmiarach.

Żyły, znajdujące się w kończynach dolnych, posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci zastawek, wspomagających przepływ krwi odwrotny do kierunku działania siły grawitacji. Ich zadanie polega przede wszystkim na zabezpieczeniu momentu, w którym krew odtlenowana przepychana jest w kierunku serca. 
W tym czasie ulegają zamknięciu, co gwarantuje brak możliwości cofnięcia się.  
W trakcie wykonywania czynności, w tym chodzenia, podczas każdego kroku mięśnie stopy i łydki kurczą się, co znacznie usprawnia procesy pompowania krwi we właściwym kierunku.

 

Długotrwałe stanie, powoduje blokowanie i naprężenie stawów łydek i kostek. W takiej sytuacji, aby zagwarantować sobie wygodę, przenosimy co jakiś czas ciężar ciała, co powoduje uwalnianie energii mięśniowej, a jej konsekwencją jest powstanie zmęczenia. Jeśli regularnie przebywamy w takiej pozycji, nasze tkanki miękkie stopniowo zmniejszają swoją elastyczność. Nie trudno zatem o choroby reumatyczne i schorzenia przynoszące przewlekły ból. Sprawdź ofertę mat biurowych do pracy na stojąco.

Badania naukowców – jak to kształtuje się?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez światowej klasy amerykańskich naukowców, ciśnienie żylne u pracowników, mających siedzącą pracę wynosiło 56 mm, podczas gdy u osób stojących jest to 87 mm. Jeśli zdecydujemy się na przebycie 10 kroków wartość ta spadnie do 21 mm.

 

Eksperyment zwraca szczególną uwagę na to, jak nie trwające dłużej niż pięć minut przerwy, przeznaczone na tak zwane “rozprostowanie kości” po każdy 15 minutowym okresie stania pomagają w zwiększeniu komfortu w przypadku konieczności dalszego wykonywania obowiązku.

Sytuacja jest niebezpieczna, jeśli rozpatrzymy także problemy związane z prowadzeniem siedzącego trybu życia. Długie siedzenie to zmora dwudziestego pierwszego wieku. Siedzenie zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym schorzeń cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, czy nowotwory.

Siedząc długotrwale, doprowadzamy do spowolnienia metabolizmu, osłabienia procesów mających za zadanie regulację poziomu cukru w organizmie. Ponadto, długotrwała pozycja siedząca, niekorzystnie wpływa na ciśnienie krwi i zmniejsza procent spalanej tkanki tłuszczowej w trakcie aktywności. Problemy dotyczą także osób, które w wolnym czasie uprawiają aktywność fizyczną.

Na przestrzeni ostatnich lat, grupa osób, zajmujących stanowiska związane z pracą siedzącą, skarżyła się między innymi na pojawienie się otyłości brzusznej, czego konsekwencją jest otłuszczenie organów zewnętrznych i utrudnienie ich prawidłowego funkcjonowania.

 

Ciąg dalszy konsekwencji zdrowotnych

Niestety, to nie koniec konsekwencji zdrowotnych, które są ściśle powiązane z długotrwałym siedzeniem. 
Obecny model stylu życia, powoduje osłabienie kości i stawów, ma negatywny wpływ na skład naszych mięśni, a także sprawność szyi i pleców. 
W efekcie, coraz częściej doskwierają nam bóle stawów, a odpływ krwi pozostaje utrudniony przez zwiększenia wzajemnego nacisku na siebie poszczególnych kręgów. 
Psychologowie alarmują także o wpływie wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej na zdrowie psychiczne i samopoczucie, a nawet możliwości zwiększenia ryzyka depresji przez siedzący tryb życia.

 

W jaki sposób możemy zminimalizować niepożądane skutki związane z długotrwałym staniem lub siedzeniem?

Zalecamy, przeznaczenie każdej wolnej chwili na wstawanie i krótki spacer, przynajmniej raz na każde 30 minut pracy stojącej lub siedzącej. Jeśli dysponujemy taką możliwością, w trakcie przeprowadzania rozwój telefonicznych, powinniśmy chodzić. Również podczas spotkań i prezentacji, czy zebrań firmowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stawiać chociażby pojedyncze kroki w miejscu.

Krótka mapka podsumowania

Wstawanie pomoże w pobudzeniu metabolizmu i zwiększy poziom spalanej tkanki tłuszczowej w trakcie podejmowania każdej aktywności. Przy wykorzystaniu tego nieskomplikowanego rozwiązania, zmniejszymy ryzyko otyłości czy cukrzycy typu II. Ponadto, odpowiednio dotleniony mózg pracuje wydajniej. 
Statystyki nie napawają optymizmem. 
W drugim dziesięcioleciu dwudziestego pierwszego wieku, każda osoba dorosła spędza około 50 do 60 procent domu w pozycji siedzącej lub leżącej.
Sprawdź nasze maty biurowe  do pracy na stojąco.

Powiązane produkty

Mata antystatyczna Cushion...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 311,94 PLN

W wielu zakładach ludzie stanowią główne źródło elektryczności statycznej. Maty antystatyczne cushion stat esd z gąbki winylowej rozpraszają...

Mata antystatyczna...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 202,58 PLN

Samodzielna mata gumowa dla poszczególnych stanowisk pracy, antyelektrostatyczna esd.

Mata antyzmęczeniowa Airug...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 77,49 PLN

Wykonane z mikrokomórkowego winylu, o strukturze zawierającej miliony pęcherzyków powietrza i zapewniającej wygodę dla pracowników.

Mata ergonomiczna...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 134,54 PLN

Samodzielne maty gumowe ergonomiczne dla poszczególnych stanowisk pracy, antyzmęczeniowe i antypoślizgowe.

Mata ergonomiczna Bubble...

Twoja ocena została dodana.

Wystąpił błąd podczas dodawania oceny.

Tylko zalogowani klienci mogą oceniać produkty.

ocena: 0 / 5
Nie oceniłeś jeszcze tego produktu.
od Cena 137,00 PLN

Wyjątkowy komfort dla pracownika dzięki nowemu materiałowi o grubości 12,7 mm.

Komentarze ()

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj lub REsetuj hasło