- today
- perm_identity Supermaty.pl
- label Maty
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 30995 odwiedzin
Problemy zdrowotne, wynikające z długotrwałego siedzenia w jednej pozycji
Poważne problemy zdrowotne, wynikające z długotrwałego siedzenia w jednej pozycji, to częsty powód wizyt u fizjoterapeutów i lekarzy ortopedów. Dotyczy on wielu osób wykonujących pracę biurową.
Akcja Supermaty.pl to zakrojona na szeroką skalę akcja społeczna. Jej celem jest uświadomienie pracownikom, wykonującym swoje obowiązki zawodowe w pozycji siedzącej, że mogą one negatywnie wpływać na ich stan zdrowia. Zdaniem inicjatorów kampanii, osoby zatrudnione na stanowiskach biurowych, spędzają w pozycji siedzącej prawie 80% czasu. Skutkuje to fatalnymi konsekwencjami w postaci bólów kręgosłupa, pojawienia się zwyrodnień kręgów szyjnych, a napadów migrenowych. Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko pojawienia się wielu bardzo poważnych chorób. Należą do nich dolegliwości układu krążenia, nowotwory i cukrzyca typu 2.
Problemy zdrowotne, wynikające z długotrwałego siedzenia w jednej pozycji – otyłość, nadciśnienie, zaburzenia metabolizmu
Zdaniem inicjatorów kampanii, osoby, które wykonują pracę siedzącą, są również zagrożone nadciśnieniem krwi oraz otyłością. Wynika to z ich niewielkiej aktywności fizycznej w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków zawodowych. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej znacznie spowalnia metabolizm, a także osłabia procesy regulujące poziom cukru we krwi. Powoduje to wzrost ciśnienia tętniczego oraz utrudnia efektywne spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Przebywanie w siedzącej pozycji ciała przez więcej niż 6 godzin dziennie, grozi także pojawieniem się otyłości brzusznej.
Jak przeciwdziałać fatalnym skutkom pracy siedzącej?
Osoby, które wykonują pracę siedzącą, powinny jak najczęściej podejmować aktywność fizyczną. Zdaniem inicjatorów kampanii zalecane jest, aby w trakcie przerwy na lunch pracownik udał się na krótki spacer. Oprócz tego po zakończeniu typowego dnia w pracy - warto pobudzić metabolizm, aktywizować pracę mięśni i przyspieszyć krążenie poprzez energiczny marsz, a także rekreacyjne uprawianie wybranej dyscypliny sportu. Dobrym sposobem na ograniczenie skutków siedzącej pracy jest umiarkowana aktywność fizyczna w postaci pływania, Nordic Walking, pieszych wędrówek, porannego joggingu, jak również tańca towarzyskiego, pilates, jogi lub zumby.
Wysiłek fizyczny – metoda na złagodzenie problemów, wynikających z długotrwałego siedzenia
Wysiłek fizyczny, który ma przeciwdziałać skutkom siedzącej pracy, powinien być dostosowany do wieku, stanu zdrowia i aktualnej kondycji danej osoby. Początkowo należy wprowadzić krótkie, ale regularne treningi, a w późniejszym czasie zwiększać ich czas trwania i intensywność wysiłku fizycznego. Pozwoli to na pobudzenie układu krążenia oraz przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej.
Dzięki temu osoba, wykonująca pracę siedzącą, będzie mogła cieszyć się smukłą sylwetką i dobrym stanem zdrowia.
Wysiłek fizyczny pomoże uniknąć problemów z układem ruchu, wzmocni mięśnie, a także zapobiegnie dolegliwościom związanym ze schorzeniami kończyn dolnych.
Praca siedząca nie sprzyja zdrowiu, dobrej kondycji i atrakcyjnemu wyglądowi. Metodą na złagodzenie jej fatalnych skutków jest sport oraz regularny wysiłek fizyczny. Pozwala to na wzmocnienie organizmu i chroni go przed rozwojem poważnych chorób.
Dobrym rozwiązaniem problemu może także zmiana sposobu pracy na pracę stojącą z zastosowaniem mat biurowych antyzmęczeniowych.