To właśnie wygląd wejścia wpływa na pierwsze wrażenie, jakie zrobi budynek.

W każdym przypadku – człowieka, miejsca czy produktu – pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Wejścia muszą spełnić różne wymagania, w tym charakteryzować się atrakcyjnym wzornictwem, dużą przepustowością (nawet w porze szczytu) i funkcjonalnością. 

Maty wejściowe są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza, poprawiając estetykę wejścia i nadając mu profesjonalny, stylowy i ekskluzywny wygląd, co zagwarantuje doskonałe pierwsze wrażenie.
Nawet pomiędzy czyszczeniem maty wejściowe powinny zawsze wyglądać doskonale, mimo że przeszły po nich tysiące ludzi.

Zalety mat wejściowych doceniono w wielu systemach oceny budynków, takich jak amerykański LEED (Leadershipin Energy and Environmental Design) i brytyjski BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Odpowiedni system mat wejściowych przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu, poprawy akustyki, wydłużenia okresu trwałości tworzyw, z których wykonano podłogę we wnętrzu oraz redukcji kosztów sprzątania i konserwacji. 
W LEED zaleca się więc stosowanie trwałych systemów wejściowych o długości co najmniej 3 metrów (do 1,8 metra w poprzednich wersjach LEED) we wszystkich regularnie używanych wejściach z zewnątrz oraz wejściach z krytych garaży. 


Maty wejściowe redukują koszty sprzątania. 

Według International Sanitary Supply Association, międzynarodowej organizacji skupiającej producentów środków i sprzętu do utrzymywania czystości, 70–80% kurzu, brudu i żwiru w budynkach użyteczności publicznej jest wnoszonych z zewnątrz i roznoszonych po piętrach. 

W ciągu 20 dni 1000 osób może na butach wnieść do budynku 9,6 kg brudu (ISSA). 
Testy przeprowadzone przez BST Laboratory w ciągu 11 miesięcy wykazały, że przy złych warunkach pogodowych ilość wnoszonego brudu może być 12-krotnie większa. 
W wielkopowierzchniowych budynkach handlowych ze strefami o dużym natężeniu ruchu może występować nawet 5000 przejść dziennie. 
Korzyści ze stosowania dobrego systemu mat wejściowych są wymierne i widoczne w rocznych oszczędnościach na kosztach sprzątania. 
Im więcej brudu zostanie zatrzymanego w wejściu, tym mniej będzie się unosiło w powietrzu, wewnątrz budynku. 
Maty wejściowe są pierwszą barierą zapobiegającą wnoszeniu brudu do budynku, która może zatrzymać nawet do 85% zabrudzeń.

Maty wejściowe przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu.

Podczas projektowania budynków projektanci często nie zwracają uwagi na korzyści płynące z zaprojektowania wejść i zarządzania budynkami tak, aby wyeliminować wnoszenie zanieczyszczeń na butach i tym samym poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. Brud przynoszony z zewnątrz może być nośnikiem cząsteczek takich jak kurz, pyłki, pestycydy, bakterie, grzyby, odchody zwierząt i części owadów. Cząsteczki brudu osiadają na podłodze, gdzie przez ruch pieszy są rozgniatane na mniejsze. Najlżejsze cząsteczki są wzbijane w powietrze, natomiast cięższe osiadają z powrotem na podłodze, gdzie znów są rozgniatane. 

Te unoszące się w powietrzu cząsteczki w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, które może wywoływać problemy z oddychaniem, alergie i pogarszać astmę.
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest jednym z pięciu najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego, ponieważ często powietrze we wnętrzach jest nawet 70 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz (wg amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, Environmental Protection Agency), a większość ludzi spędza 60–90% czasu w pomieszczeniach (wg Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc, American Lung Association).
Kontrolowanie stężenia drobnych cząsteczek poprzez zapobieganie ich wnoszeniu i sprzątanie może pomóc w zmniejszeniu objawów i zapobieganiu chorobom. 
Maty wejściowe chronią podłogi wewnątrz budynku, zachowując je w dobrym stanie. 

Stałe wnoszenie brudu do budynku jest również głównym czynnikiem zużywania się podłóg i wykładzin we wnętrzu. 
Struktura zabrudzeń powoduje, że działają one jak brzytwa, gdy są wcierane w podłogę podczas chodzenia, powodując ścieranie gładkiej powierzchni podłogi i ucinanie włókien wykładziny. 
Na pierwszych 2 metrach podłogi lub wykładziny już przejście 1500 osób może zniszczyć 42% wykończenia podłogi lub runa wykładziny, skracając ogólną trwałość podłogi. 

Maty wejściowe są wykonane z bardziej szorstkich włókien, które opracowano z myślą o ochronie podłogi. 
Biorą na siebie większość zniszczeń, które w przeciwnym razie skróciłyby żywotność podłogi lub wykładziny.

Maty wejściowe pomagają zapobiegać poślizgnięciom, potknięciom i upadkom.
Poślizgnięcia i upadki są głównymi przyczynami wypadków w domach, hotelach, restauracjach i budynkach użyteczności publicznej (70% zdarza się na równej, poziomej powierzchni).

Cztery główne przyczyny poślizgnięć i potknięć to:

• powierzchnie śliskie lub mokre od wody i innych cieczy,
• powierzchnie śliskie od suchych lub mokrych zanieczyszczeń,
• tymczasowe i trwałe przeszkody,
• nierówne powierzchnie i zmiany poziomów.

Podczas ładnej pogody na powierzchniach wejściowych może gromadzić się brud. 
Piasek, kawałki żwiru i brud działają jak miniaturowe łożyska kulowe, kiedy dostaną się między twardą powierzchnię podłogi a gładką podeszwę buta. 
But traci przyczepność i ślizga się, powodując, że człowiek traci równowagę i przewraca się. 
Podczas brzydkiej pogody, gdy pada deszcz, śnieg lub deszcz ze śniegiem, podłogi wewnątrz budynku mogą szybko stać się śliskie, a wykładziny dywanowe nasiąknięte wodą, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia i upadku. 

Maty wejściowe ogrywają ważną rolę w ograniczaniu ryzyka poślizgnięcia i upadku, odpowiednio osuszając obuwie i zapewniając łatwe korzystanie z wejść zewnętrznych i wewnętrznych osobom o ograniczonej ruchomości, np. korzystającym z urządzeń wspomagających poruszanie się lub z wózków inwalidzkich.