Równowaga pomiędzy bezpieczeństwem żywności a bezpieczeństwem pracowników Przygotowanie i przenoszenie żywności to najbardziej krytyczna faza pod względem jej bezpieczeństwa w zakładach żywienia zbiorowego, zakładach spożywczych, u producentów żywności, jej importerów, dystrybutorów, detalistów, itd. HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) to rygorystyczny program monitorowania stanu i temperatury żywności w różnych „punktach krytycznych” na drodze do konsumenta w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności zgodnie z dzisiejszymi wymagającymi przepisami. 
Celem jest uniknięcie zanieczyszczenia krzyżowego żywności od pracowników i otoczenia oraz jednoczesne zapewnienie bezpieczeństwa pracowników podczas np. używania noży i obsługi maszyn, dobre samopoczucie pracowników podczas ciężkiej pracy w trudnych warunkach oraz zwiększenie wydajności przy pracy na stojąco przez całą zmianę.

Maty podłogowe to znakomity sposób na uniknięcie ryzyka urazów, poprawę wydajności w perspektywie krótkoterminowej oraz zmniejszenie absencji chorobowej i ilości chorób zawodowych w perspektywie długoterminowej.


Firma Supermaty.pl oferuje idealne rozwiązania dla robotników pracujących na stojąco, gdyż w przeciwieństwie do innych producentów rozumiemy różnice w odbieraniu mat przez pracowników 
oraz zwracamy uwagę na różnorodne warunki pracy. 
Maty wykładziny przemysłowe podłogowe dla przemysłu spożywczego i gastronomicznego, wykonane są ze specjalnych materiałów zapewniających dobrą przyczepność do podłoża oraz natychmiastowe odprowadzanie płynów, co stanowi skuteczne, niedrogie i trwałe rozwiązanie mające na celu zmniejszenie ryzyka upadków w miejscu pracy. Zwiększenie bezpieczeństwa Poślizgnięcia i upadki stanowią od 20 do 30% wypadków powodujących długotrwałą nieobecność w pracy. 
Według National Floor Safety Institute (instytutu ds. bezpiecznych posadzek) oraz amerykańskiego Departamentu Pracy co rok w gastronomii ma miejsce ponad trzy miliony tego typu wypadków.  Każdego roku kosztuje to sektor gastronomiczny ponad 2 mld USD, a koszt ten rośnie w tempie 10% rocznie.
A najczęstszym powodem poślizgnięcia i przewrócenia się jest brud i tłuszcz gromadzący się na podłodze. 
Szczególnie w przemyśle spożywczym największym problemem jest to, że podłogi muszą być gładkie, aby ułatwić mycie i dezynfekcję. 
Lecz „obecność wody, olejów roślinnych i zwierzęcych, krwi, mąki i różnych odpadków biologicznych powoduje, że podłogi są bardzo niebezpieczne, a skutki upadków są jeszcze bardziej poważne, ponieważ pracownicy często posługują się różnymi przedmiotami” podkreśla Henri Saulnier, szef IET (projektowanie sprzętu roboczego) w INRS (francuski instytut ds. BHP). 

Według raportów 50% wypadków można przypisać do typu używanej podłogi. Samo mycie podłóg nie wystarczy, aby nie były one śliskie. Wildbrett i Sauer (1992) zauważyli, że w kontakcie z np. produktami mleczarskimi, 
nawet wykładziny antypoślizgowe są po myciu zapchane mikroskopijnymi plamami białka i tłuszczu. Aby zachować skuteczność wykładzin antypoślizgowych trzeba by je bez przerwy wymieniać. Co gorsza, dużo szkody wyrządzają upuszczane przedmioty, takie jak porcelana, szkło czy noże.

Działanie przeciwzmęczeniowe OSHA (Organization for Safety & Health Administration, czyli amerykański urząd ds. BHP) stwierdził, że „długie pozostawanie w pozycji stojącej lub powtarzalne czynności, takie jak sięganie, podnoszenie i siekanie podczas przyg otowywania potraw to jedno z zagrożeń dla pracujących w kuchni. Ciągłe przebywanie w pozycji stojącej podczas przygotowywania potraw może doprowadzić do powstania postawy statycznej,  powoduje zmęczenie mięśni oraz zastój krwi w kończynach dolnych. Niewygodna pozycja szyi może spowodować jej nadwyrężenie i sztywność mięśni, jeśli kucharz ciągle pochyla głowę, aby np. siekać czy mieszać jedzenie”.
Balancing Z tego powodu OSHA zaleca pracodawcom stosowanie mat przeciwzmęczeniowych oraz unikanie postaw statycznych. „Maty przeciwzmęczeniowe stymulują skurczanie i rozciąganie mięśni u osoby stojącej, poprawiając krążenie krwi i zmniejszając zmęczenie”.

Jako drugą przyczynę zmęczenia prof. dr Redha Taiar (2011) z Uniwersytetu w Reims we Francji podał brak równowagi. Poza zbyt częstym używaniem tych samych mięśni, kiedy w układzie brak równowagi, mięśnie muszą pracować ciężej w jej poszukiwaniu i krótki czas ich reakcji utrzymywany jest kosztem energii co powoduje nadmierne ich zmęczenie.