Maty ergonomiczne

Maty ergonomiczne najczęściej są stosowane w zakładach produkcyjnych do odpowiedniego stanowiska pracy lub w biurach dla pracowników wykonujących pracę na stojąco.
Najistotniejszym czynnikiem w matach ergonomicznych jest ich materiał - surowiec z jakich są wykonane. Na cześci stanowisk pracy takich jak hale produkcyjne czy magazynowe posiadają podłoża z wylewek betonowych. Pracownik, wykonujący pracę stojącą bez mat ergonomicznych jest narażony na obciążenia stóp, łydek, stawów oraz zmiany temperatur od podłoża.

Maty ergonomiczne największy wybór atestowanych mat dla pracowników

Aktywne filtry

Działanie mat ergonomicznych

Maty ergonomiczne z naszej oferty są zaprojektowane, aby podczas ich użytkowania poprawić krążenie w stopach, nogach i części pleców.  Dzięki opatentowanym układem i materiałem mat w odpowiedni sposób pobudzane są mięśnie, wymuszając odpowiednią reakcję organizmu.

Zastosowanie miękkiego materiału oraz górnej mocniejszej części mat zapewnia komfort i trwałość mat, które wytrzymają od 3 do 7 lat w zależności od wybranego modelu.

Jakie są korzyści z użytkowania mat ergonomicznych ?

Wysokiej jakości mata ergonomiczna, to produkt przeznaczony do długotrwałego użytku. Wybierając konkretny model maty - można dostosować go do warunków, jakie występują na danym stanowisku pracy. Produkt ten może być wykonany z materiałów odpornych na działanie większości środków chemicznych, takich jak oleje czy inne drażniące substancje.

Wytrzymała i solidnie wykonana mata ergonomiczna - dobrze znosi działanie wysokich temperatur. Oprócz tego niektóre z wybranych modeli nie zawierają silikonu, dlatego też mogą być stosowane w lakierniach samochodowych i innych pomieszczeniach, w których wykonuje się prace przy użyciu różnego typu łatwopalnych lub szkodliwych środków chemicznych.

Maty ergonomiczne z poliuretanu i maty gumowe – różnice

Ergonomia w pracy jest niezwykle ważna. Z jej punktu widzenia stosowanie wszystkich rodzajów mat o różnych profilach zapewnia optymalną stymulację.
Maty poliuretanowe w naszej ofercie zapewniają bezpieczne użytkowanie w miejscach wilgotnych, tłustych, suchych o niskiej ścieralności. Posiadają właściwości artystyczne.

Maty ergonomiczne z gumy nitrylowej posiadają większą odporność na skrajne temperatury, ścieranie i antypoślizgowe właściwości, co może być niezbędne w niektórych warunkach.
Maty ergonomiczne z gumy nitrylowej sprawdzają się w obszarach dużego ryzyka np. w zakładach przetwórstwa żywności czy ośrodkach medycznych.
Są bardziej odporne na kontakt z kwasem, nie akumulują bakterii.

W wielu branżach pracownicy są zobowiązani do pracy podczas stojąc, chodząc i/lub przenosząc ciężary. Eksperci są zgodni że maty ergonomiczne mogą znacznie poprawić produktywność i satysfakcja pracowników przy jednoczesnym zmniejszeniu absencji i choroby przewlekłe związane z długotrwałym staniem.

Stanie na twardych powierzchniach przez dłuższy czas powoduje skurcze mięśni, co zmniejsza przepływ krwi. To sprawia, że ​​bolą mięśnie i stawy, a to powoduje stagnację krwi.

Długotrwałe stanie powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stopy, a także może prowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego.
Ból w dole pleców jest najwyższy u pracowników, którzy stoją 4 godziny lub więcej dziennie.
Jak działa mata przeciwzmęczeniowa, dobrze opisano w artykule, który został opublikowany w kwietniowym numerze „BHP”, napisany James M. Kendrick: „Maty przeciwzmęczeniowe są zaprojektowane tak, aby nadać ciału naturalnie i niezauważalnie kołysać, co zachęca łydkę do subtelnego ruchu i mięśnie nóg.
Wspomaga to przepływ krwi i zapobiega jej stagnacji w żyły, co powoduje zmęczenie pracowników”.

Jak zauważył pan Kendrick, amortyzujący efekt mat przeciwzmęczeniowych pozwala ciągłe mikro ruchy stóp, co minimalizuje gromadzenie się krwi w nogi. Są powody, by sądzić, że zmniejszenie zmęczenia również zmniejsza możliwość wypadków i poprawia ogólną wydajność pracy. Mniej dni straconych na urazy, mniej roszczeń medycznych i zgodności z nowymi wymogami BHP.

Zbyt duża amortyzacja może mieć negatywny wpływ. Za dużo miękkości lub „Daj” w rzeczywistości spowoduje nadmierne zmęczenie, ponieważ przeciąża mięśnie. Pomyśl o tym jak o bieganiu w miękkim piasku. Maty ergonomiczne podłogowe supermaty wykonane są ze specyficznych formuły i wzory zapewniające odpowiednią równowagę amortyzacji i wsparcia ulga w zmęczeniu, która przyczyni się do wzrostu produktywności i pracownika zadowolenie.

Pomoc przy doborze mat ergonomicznych

Nasze komfortowe maty antyzmęczeniowe zostały opracowane dzięki połączeniu wieloletniego doświadczenia i najnowszej wiedzy naukowej z zakresu komunikacji niewerbalnej i ergonomii pracy. Cechy te umożliwiają obiektywną ocenę obciążenia pracowników w odniesieniu do ich stanowiska pracy - ułatwiając tym samym podjęcie odpowiednich, efektywnych kosztowo działań mających na celu poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników, w tym redukcję stresu w miejscu pracy.

W jakich miejscach stosujemy maty ergonomiczne ?

Ze względu na ergonomię w Państwa przedsiębiorstwie ważną rolę odgrywają właściwości powierzchni i właściwości mat ergonomicznych. Dotyczy to na przykład mokrych powierzchni, jak również potencjalnie niebezpiecznych materiałów, takich jak oleje, smary i drobne odłamki metalowe. Aby zapewnić pracownikom bezpieczne środowisko pracy, należy wybrać odpowiedni rodzaj rozwiązań konstrukcyjnych dla danego zastosowania.
Maty antyzmęczeniowe to wykładziny podłogowe, które pochłaniają wibracje, łagodzą nacisk statyczny i zmęczenie stóp, a także utrzymują stopę stabilnie podczas pracy stojącej. Właściwy dobór maty antyzmęczeniowej zależy od rodzaju czynności wykonywanych na danym stanowisku pracy. Powierzchnie robocze nie powinny być śliskie, gdy są mokre lub gdy w miejscu pracy lub w prowadzonych procesach występują substancje chemiczne.
Dlatego też osoby, które przez cały dzień stoją, eksperci zalecają regularne siadanie, aby kręgosłup i nogi mogły odpocząć. Konstrukcje mat do pracy stojącej można podzielić na dwie podstawowe kategorie - maty robocze z pianki formowanej oraz modułowe maty antyzmęczeniowe z pasów rozprężnych połączonych ze sobą za pomocą zaczepów i kołków.

Zarejestruj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj lub REsetuj hasło